42.grNews DeskΜάντης και Καγιαλής κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 470

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 – ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΕΝΕΪΡΟ

Μάντης και Καγιαλής κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 470

Επιστροφή στο βάθρο για την ελληνική ιστιοπλοΐα [ΕΙΚΟΝΕΣ]

Η κούρσα των μεταλλίων στα 470 μπορεί να διεξαγόταν με 10 βάρκες, ωστόσο όλοι γνώριζαν ότι ήταν μια μάχη για δύο: Ελλάδα και Αυστραλίας. Οι Μάντης, Καγιαλής και οι Μπέλτσερ, Ράιαν έχοντας ένα βαθμό διαφορά (ήταν πάνω η ελληνική ομάδα) έδιναν το δικό τους αγώνα για τη 2η θέση καθώς η πρώτη θέση είχε καπαρωθεί από τους Κροάτες. Έτσι λοιπόν από τα πρώτα κιόλας μέτρα το ενδιαφέρον είχε επικεντρωθεί σ’ αυτή τη μάχη και το σκηνικό από ένα σημείο και μετά θύμιζε κάτι από χολιγουντιανή παραγωγή…

Οι δύο βάρκες ήταν σχεδόν όλη την ώρα δίπλα, δίπλα και σε αρκετές περιπτώσεις φαινόταν να «ακουμπά» η μία την άλλη, με τους Αυστραλούς στην προτελευταία σημαδούρα να μπερδεύονται με τον Ράιαν να πέφτει στο νερό και το ελληνικό πλήρωμα να ξεφεύγει.
Η δεύτερη θέση έμοιαζε να είναι κοντά, ωστόσο οι Αυστραλοί με μια επική αντεπίθεση επέστρεψαν και μας έφτασαν για να ακολουθήσει στην τελευταία σημαδούρα η πρώτη του Μάντη που άλλαξε τελείως τα δεδομένα.

Οι Αυστραλοί δεν έχασαν το πλεονέκτημα που απέκτησαν κι έτσι τερματίζοντας μια θέση πιο πάνω από την ελληνική βάρκα εξασφάλισαν και το ασημένιο μετάλλιο, αφήνοντας στην 3η θέση τους Μάντη, Καγιαλή.
Μόνο που για το ελληνικό πλήρωμα, αυτό το μετάλλιο ήταν το μόνο που έλειπε από την συλλογή τους, καθώς είχαν ήδη βρεθεί στο βάθρο ευρωπαϊκών και παγκοσμίων πρωταθλημάτων.

Επιστροφή στο βάθρο για την ελληνική ιστιοπλοΐα
H ελληνική ιστιοπλοΐα επιστρέφει και πάλι στο βάθρο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά την… παύση το 2012 στο Λονδίνο, καθώς τελευταίο ήταν το χάλκινο το 2008 στο Yngling (Σοφία Μπεκατώρου, Σοφία Παπαδοπούλου, Βιργινία Κραβαριώτη).
Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις του στα 470 τον Ιούνιο του 2008 και από τότε αποτελούν το μοναδικό πλήρωμα της ελληνικής ιστιοπλοΐας σε επίπεδο Εθνικών Ομάδων με τις περισσότερες συμμετοχές ανά τον κόσμο.

Υπεύθυνος για τη σωστή προετοιμασία των δύο ιστιοπλόων είναι ο προπονητής τους Γεράσιμος Ωρολογάς. Μάντης και Καγιαλής άνοιξαν… πανιά για Ρίο από την πρώτη θέση της ελληνικής κατάταξης και έχοντας στις αποσκευές τους το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 του 2014.
«Χάλκινοι» οι Μάντης και Καγιαλής!
Πρόκειται για δύο αθλητές που δεν είχαν τραβήξει τα φώτα της δημοσιότητας πριν τις εντυπωσιακές εμφανίσεις τους στην Ολυμπιακή ρεγκάτα του Ρίο. Ωστόσο, μετά την προχθεσινή εξασφάλιση ενός μεταλλίου στα 470 φρόντισαν να καθηλώσουν τους Έλληνες στις οθόνες τους, προκειμένου να παρακολουθήσουν τη σημερινή medal race και να μάθουν την απόχρωση του μεταλλίου, η οποία τελικά ήταν χάλκινη.